Grattis P00

Publicerad 23 juni 2014 11:36
TEXT: ÖZCAN EMIN FOTO: VEDAT MENTORI

Förra helgen blev klubbens P98-lag serieetta och igår blev även 00-laget det när man besegrade Husie IF i en ren seriefinal. Matchen slutade med en 4-2 vinst för Prespa Birlik.

Det blev en mycket spännande och intressant kamp där Prespa-grabbarna visade störst vilja och mod. Ett nykomponerat lag som bildades i vintras och många duktiga killar i en grupp som kommer komma långt om man fortsätter jobba hårt och utvecklas vidare.

Även det duktiga 03-laget krossade sin serie och kom etta efter nio spelade matcher, med endast en förlust under vårsäsongen.

P02 som har två lag i seriesystemet gjorde också en fin vårsäsong där lag 2 slutade på en förstaplats.

– Vi jobbar metodiskt och målmedvetet med våra ungdomar och ledare. Vi lägger ner mycket tid på att utbilda dem som fotbollsspelare och även hur man skall bete sig utanför plan. Det har gått fort och idag har vi sju lag om vi räknar med P02:s båda lag. Jag är mycket glad och stolt när jag tänker på vad vi lyckats åstadkomma på så kort tid. En stor eloge till alla ledare och spelare som lägger ner enormt mycket tid på det vi alla älskar mest, fotboll, summerar klubbens ungdomsansvarige, Mario Bellini.


Ett stort grattis till alla ungdomsspelare och ledare för en väl genomförd vårsäsong.

Klubben vill också passa på att önska alla ledare och spelare en riktigt skön sommar. 

Vi ses i höst!


Tabellplacering (vår) för alla PB:s ungdomslag:

Junior, HJ Div 1
4:a

P98 P16 Skåne B
1:a

P00 P14 Sydvästra A
1:a

P01 P13 Sydvästra C
6:a ( har en match kvar att spela)

P02 P12 Sydvästra A
Lag 1
3:a

P02 Sydvästra C
Lag 2
1:a

P03 P11 Sydvästra C

1:a


Glöm inte att stötta våra ungdomar när du spelar hos Svenska Spel.

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter