Umar Ahmed: "Skönt med vinst och hattrick"

Publicerad 21 mars 2016 09:01

I matchen mot BK Avarta fick han hoppa in i andra halvlek och gjorde mål efter bara några minuter på plan. Under lördagens match mot Bröndby IF U fick han chansen från start och stänkte dit tre mål. Umar Ahmad har onekligen fått en bra start i PB och han verkar vara nöjd med tillvaron i Sverige.

– Vi har blivit väldigt väl mottagna här. Alla i laget är väldigt professionella och ödmjuka. Klubben har tagit emot oss på ett väldigt fint sätt. Det enda man kan klaga på är det kalla vädret, säger Umar Ahmed och skrattar.

Du har spelat tre halvlekar och gjort fyra mål, vad säger du om inledningen så här långt?
– Det har börjat riktigt bra, både för mig personligen och för laget. Jag vill spela bra fotboll och hjälpa mitt lag till att vinna så många matcher som möjligt genom att göra mål eller assist.

Vad har du för förväntningar inför klubbens debutsäsong i div 1?
– Vi är nykomlingar och div 1 är ingen lätt serie, det är många grejer som skall stämma för att man skall göra en bra insats över en hel säsong. Men vi vet vilken kvalité vi har i vårt lag och givetvis skall vi göra vårt yttersta för att tillhöra toppskiktet i serien.