Prespa Birlik

Prespa Birlik fortsätter att bygga truppen inför kommande säsong. Klubbens senaste nytillskott är Habib Issa.

21-årige Habib spelade senast i BK Olympic och har haft ett litet uppehåll från fotbollen senaste året och har den senaste tiden hållit igång och tränat med spanska laget EC Granollers i spanska fjärdeligan och CF Caldes innan det blev klart att han skriver på för Prespa Birlik. Habibs karriär började i Hässleholms IF och efter flera säsonger i klubben gick han sedan vidare till Landskrona BoIS. Det är en spelare med bra egenskaper i huvudspelet och god spelförståelse.

Habibs vars position är mittback,  blir PB:s fjärde värvning inför 2019.

– Det känns riktigt bra att ha skrivit på för Prespa, jag tror det är en klubb som jag kan utvecklas mycket i nästa år och lära mig mycket ifrån våra tränare. Jag hoppas att vi kan vara med och kriga i toppen av tvåan med den truppen och de nya spelarna vi har fått in nu, säger Habib Issa till klubbens officiella hemsida.

Välkommen till PB, Habib Issa!

Prespa Birlik
November 19, 2018