
Perioden efter serien och fram till 15 december, när frimånaden stänger, brukar vara en hektisk period för klubbarna i division 2 då många Malmölag slåss om samma spelarna till kommande säsong. Årets fönster för Prespa Birlik har varit händelserik. Efter att ha förlängt med båda tränarna Vladimir “Vlado” Kostic och & Daniel “Danne” Mijac så var det fullt fokus på att förstärka truppen.
Klubben har i år varit ute tidigt och förhört sig med de spelare som de har velat ha in och nog så viktigt, kändes det som att det skulle vara en intressant utmaning. Klubben har förlängt med stommen i truppen för 2019 vilket är glädjande och otroligt viktigt för klubbens ambitioner för nästa säsong.
Totalt har det förlängts med åtta spelare från truppen som avslutade säsongen 2019 (tryck på namnen för att läsa mer) och dessa spelare är:
Emil Grimbe (CM/CDM), Sanusi Naesae (HB), Gani Bunjaku (MB), Zakaria Abdulrazek (MV), Filip Gavran (YMF), Habib Issa (MB), Emil Sandström (VB) & Onur Körhan (COM).
Nyförvärv till seniortruppen med kort beskrivning ifrån tränarteamet:
Namn (position) – senaste klubb
1. Almir Taletovic (COM/ANF) – BK Olympic
– Spelare som har spelat i div 2 de senaste åren, fin teknik med bra speluppfattning.
2. Robin Nevelin (ANF) – FC Locarno (Schweiz)
– En anfallare som kommer göra en hel del mål , målfarlig, teknisk, bra tillslag med båda fötterna och bra spelsinne.
3. Ikose Abelto (COM/YMF) – IFK Hässleholm
– Teknisk spelare med bra arbetskapacitet.
4. Alban Merovci (VB/YMF) – IFK Trelleborg
– Spelare med en bra vänsterfot, offensiv med bra fötter. Spelade i Prespa Birlik säsongen 2018.
5. Edin Latifi (MB) – Janstorp AIF
– En spelare med bra fötter och han föredrar att spela väldigt enkelt. Bra speluppfattning och placeringssäker.
6. Emmanuel Thierry (DMF) – Rosengård FF
– Spelare som spelar i den centrala linjen med bra arbetskapacitet och styrka.
7. Ifri Slaouti (YMF/ANF) – Rosengård FF
– Teknisk tvåfotad kantspelare. Tillhörde Prespa Birlik tidigare under året innan han skrev på för Rosengård FF.
8. Waseem Jafleh (CM/COM) – Viby IF
– Spelare med bra teknik och en bländande speluppfattning.
9. Giovanni Gloria (MB/DMF) – Malmö City FC
– Spelare med en bra passningsfot, bra rörelsemönster.
10. Artur Gornacki (MV) – AC Kvarnby
– Bra med fötterna och är orädd i målet.
11. Ratan Hallgrimsson (HB) – FC Rosengård
– En kantspelare med mycket fart och bra karaktär.
Spelare som har lämnat Prespa Birliks seniortrupp 2019:
Lista med spelare som har spelat och representerat Prespa Birlik under 2019, vars kontrakt har gått ut och lämnat klubben. Vissa av spelarna lämnade/återkallades tillbaka från lån under våren och under sommarfönstret.
1. Hampus Ferhm (tillbaka till Landskorna Bois efter lån)
2. Patrick Nwadike (tillbaka till Landskorna Bois efter lån) –
3. Omar Khattab (IFK Malmö FK)
4. Primus Swenson (LB07)
5. Emin Karaman (FC Rosengård)
6. Emir Osmanovski (FC Rosengård)
7. Ayhan Asanovski (Bjärreds IF)
8. Ahmed Diini (Malmö City/BK Olympic)
9. Muddi Charif (Malmö City)
10. Shemsedin Zabeli (Malmö City)
11. Max Nordlinder (klubb ej klar)
12. Muamet Asanovski (klubb ej klar)
Varmt välkomna till PB-familjen säger vi till alla våra nya spelare som ska representera klubben under 2020!
Vi tackar även samtliga spelare som har representerat Prespa Birlik under 2019 och önskar de som har gått vidare till andra klubbar önskar vi lycka till i deras fortsatta karriärer.
Forza Prespa!