
Poäng igen för Prespa Birlik: “Ett steg framåt”
Poäng igen för Prespa Birlik – och två mål framåt. Det gladde Prespa Birlik-tränaren Jack Cassidy, som såg insatsen som ett steg framåt.
– Förutom inledningen på matchen gjorde vi det riktigt bra. Hade någon sagt en poäng och två mål framåt innan matchen hade jag tagit det direkt, menade han.
Prespa Birlik fick en mardrömsstart mot Kristianstad, som dominerade första halvlek inte minst av energin som två snabba mål i 7:e respektive 9:e minuten gav.
– Jag var arg i halvtid, det brukar jag inte vara. Men det såg inte bra ut. Vi gjorde en del förändringar och blev mer direkta och då blev det bättre, tyckte Jack Cassidy.
På samma sätt som Kristianstads i första halvlek, kom Prespa Birliks svar i andra inom ett par minuters marginal. Carl Puumalainen reducerade i 54:e, Luka Petrovic kvitterade i 56:e.
– Det var kanske tur vi fick tidigt mål. Men vi visade i andra halvlek att insatsen i första inte var likt oss. Det var ett fall framåt mot tidigare, tyckte Jack Cassidy.
Nästa match spelas hemma mot IFK Berga den 3 juli, 14:00.