Prespa Birlik

Positiva nyheter!

Det är med stor glädje vi i Prespa Birlik kan presentera klubbens nya huvudtränare för säsongen 2022.
Efter fina rekommendationer, föll valet på Jimmie Persson och Linus Dehman. Jimmie kommer tidigare från Olympic U16 och Linus från Ystads IF A-lag. De kommer att ha delat ledarskap i truppen. Tillsammans har Jimmie och Linus en lång erfarenhet med träna och utveckla lovande spelare. Vi vill inte bara satsa på yngre spelare utan även tränare.

-Tränarna passar in perfekt på den profil vi har fastställt i samband med klubbens nya filosofi. Prespa Birlik ska skapa en bra utvecklingsmiljö för yngre spelare, som skall eller precis har påbörjat sin seniorkarriär. Ambitionen är att först och främst etablera klubben i division 3, för att sedan klättra upp igen. Truppen kommer att utgöras av spelare från Malmö med omnejd, konstaterar Björn Peters.

Med de nya tränarna på plats. Har Prespa Birlik lagt en bra grund till att skapa en bra utvecklingsmiljö för klubbens spelare.

Varmt välkomna Jimmie och Linus.

Inom kort kommer det fler positiva nyheter. Håll koll på klubbens social medier.

Prespa Birlik
December 5, 2021